Miből áll az antitsztatikus padló
Mitől antisztatikus a padló
Antisztatikus ESD padló készítés 3 feltétele
Mennyi idő alatt készül el az antisztatikus padló
Vezetőképességi tanusítvány
Miből áll az antitsztatikus padló?
Az antiszatikus ipari padló – más néven ESD padló – három rétegből áll:
- Alapozó réteg
- Grafit réteg (vezető réteg)
- Speciális, fém szálakat tartalmazó műgyanta réteg
Az EDS padló további tartozéka a grafitréteget a földeléssel összekötő rézvezeték, és a vezetéket a garafit réteghez erősítő alapcsavar.
Az általunk preferált műgyanta gyártó (STO) videója a munkafolyamatról:
Képek saját kivetelezésünkről:
Mitől antisztatikus egy padló?
Statikus elektromos feszültség mindenhol keletkezik, ez elkerülhetetlen. Az antisztatikus padló vezetőképes, ezért a statikus feszültséget azonnal elvezeti.
Hogyan történik ez?
Az antisztatikus ipari padló felső rétege olyan speciális műgyanta, amibe vezetőképes fém szálakat kevertek. A fém szálak a műgyanta padló felületén keletkezett feszültséget átvezetik a műgyanta rétegen, ami érintkezik a vezetőképes grafit réteggel. A grafit réteghez alapcsavarral több ponton réz vezetéket rögzítünk, amit az előre elkészített földelési kiállásokba kell bevezetni.
Így a padló teljes felülete állandóan földelve van, ezért nincsen rajta feszültség, és nem fog mikrokisülés keletkezni.
A felső műgyanta rétegnek köszönhetően a végeredmény egy targoncázható, strapabíró felület.
Az elektorsztatikus kisülés angolul ElectroStatic Discharge. Innen adódik az ESD padló elnevezés.
Az antisztatikus padló harmadik neve a vezetőképes padló. Ez a fentiekből érthető, hiszen az antisztatikus műgyanta padló úgy “véd” a statikus feszültségtől, hogy elvezeti azt.
Antisztatikus ESD ipari padló készítés 3 feltétele
Legalább 10 fokos hőmérséklet
Műgyanta ESD padló készítés egyik feltétele a legylább 10 fokos hőmérséklet. Ez azért szükséges, mert a műgyanta réteg alacsonyabb hőmérsékleten rideg és nem terül szépen.
A legalább 10 fokos hőmérséklet a többi réteg (alapozás, grafit réteg) esetében is segít a gyorsabb kötésben, száradásban.
Ha a hőmérséklet 10 foknál magasabb, az mindig csak jobb. A műgyanta jobban fog terülni, és a rétegek jobban száradnak.
Megfelelő alap beton
A műgyanta rendkívül jól bírja a terhelést. Ha nem kifejezetten károsító hatásoknak van kitéve (éles, hegyes fém karcolása például), 30 – 40 évig is bírja. A targoncázás, vagy bármilyen gördülő terhelés nem kezdi ki az anyagot, csak lassan koptatja, így az 30-40 évig is bírhatja a terhelést. Az alap betonnal azonban előfordulhatnak problémák – repdések, dilatációs rések mentén a sarkok letöredezése például. Amikor a beton nem bírja a terhelést, akkor a műgyanta is repedni fog. Nem arra van, hogy a betont egyben tartsa, és erre nem is alkalmas.
Földelés megfelelő előkészítése
Ideális esetben az épület építésekor már gondolnak a padló megfelelő földelésére. Általában minden 50 – 90 m2 területre esik egy kiállás, amihez az ESD padló készítése során a grafit réteghez rögzített réz vezetéket bekötjük.
A föld kiállások sűrűsége igények szerint eltérő lehet – tervezése az elektromos rendszer tervezőjének feladata.
Mennyi idő alatt készül el az antisztatikus padló?
Három rétegű, ESD védett, antisztatikus padló készítés esetén mindhárom rétegnek 24 órás kötési ideje van, így az egész padló csiszolással, alapozással grafit réteggel és műgyantával együtt 3 nap alatt elkészül.
- nap: csiszolás + alapozás
- nap: grafit réteg hengerelése + alapcsavar + bekötés a földelésbe
- nap: önterülő műgyanta terítése
Így készül el a strapabíró földelt padló 3 nap alatt.
500 m2-től felfelé ez az ütemezés már nem minen esetben tartható.
A teljes terhelhetőséget 5 nap elteltével éri el a padló.
Vezetőképességi tanusítvány
Az STO műgyanta magyarországi forgalmazója az STO anyaggal készített antisztatikus / ESD padlók vezetőképességét a helyszínen mérésekkel bevizsgálja, és a vezetőképességi tanusítvánnyal látja el.
Három rétegű ESD védett padló készítéséhez kizárólag STO anyagot használunk.
Pélada
Az antisztatikus padlót nevezik ESD padlónak is. Az ESD padló nevét onnan kapta, hogy “ElectroStaic Discharge”, azaz elektrosztatikus kisülés ellen véd. Az antisztatikus műgyanta padlót 4 rétegben szoktuk készíteni. Az alap padlót a műgyantázás előtt csiszolással, IHS alapgyantás alapozással előkészítjük.
1. Földelés megfelelő előkészítése (Az épület földelésébe bekötött hálózat fali kiállásokkal, amire rá tudjuk kötni a padló vezetőképes grafit rétegét.)
2. Megfelelő minőségű alapbeton
3. Legalább 10 fokos hőmérséklet
Antitsztatikus padló kivitelezésnél mindig STO műgyantát használunk. A tanúsítványt az STO magyarországi forgalmazója helyszíni mérések alapján állítja ki. A tanúsítvány tartalmazza, hogy milyen szabványnak felel meg a padló vezetőképessége.
Normál esetben 3 nap. Egy antisztatikus padló általában 3 rétegből áll (alapozás, grafit réteg, speciális önterülő műgyanta). Minden réteg kivitelezése 1 napot vesz igénybe.
A kész műgyanta padló 15 óra elteltével járható.
Súllyal és vízzel terhelni 48 óra elteltével szabad.